Víkendovka na Spiši
Chceli sme si len vybehnúť na krátku víkendovku s karavanom niekde v okolí. Rozhodnutie padlo, že sa pozrieme na niečo menej známe aj na Spiši okrem toho deti ešte neboli na Spišskom hrade. Ako vždy veľa sme toho nestihli naplánovať akurát prvý cieľ , takže to ostalo pri starom známom Zaži karavaning a vyrieš veci po ceste 😊 Výlet sme absolvovali obytným autom PLA 440 .
Miniskanzen drevených chrámov (kostolíkov) v Ľutine
Link na Google maps
Za prvý náš prvý cieľ sme si vybrali nami ešte nenavštívený miniskanzen v Ľutine, ktorý je umiestnený na pútnickom mieste kde sa miestnej žene objavil sv. Mikuláš. Nikto jej neveril, tak onemela a prehovorila až pri posviacke kríža slovami „Opäť ho vidím.“ Opäť jej nikto neveril o obviňovali ju z rúhania. Pri ďalšom zjavení jej sv. Mikuláš zanechal ikonu, tú jej obyvatelia odobrali a uzamkli na fare no zase jej nikto neveril. Uverili jej až keď opäť doniesla takú istú ikonu pričom, tá uzamknutá už v pokladnici nebola. O týchto udalostiach spísali zápisnicu, ktorú poslali na Biskupský úrad a následne do Ríma. Miesto sa následne stalo pútnický aj pre udeľovanie odpustkov. Postupne nadobúdalo na svojej vážnosti a dnes je tu vybudovaný pomerne veľký areál pre pútnikov, ktorého súčaťou je aj miniskanzen.
Highlights
- minirepliky drevených kostolíkov
- veľký drevený kostol s rozhľadňou vo veži
- samostatná zvonica s možnosťou zazvonenia 😊
Prístup a parkovanie
- V dedine treba prejsť mostom ponad potok,
- Na parkovisku priamo v Miniskanzene sa obytným autom (ani dodávkou) nedá parkovať, najmä kvôli dĺžke.
- Pohodlne zaparkujete pri ihrisku, ktoré je hneď za mostom vľavo (link na Google mapu) – toto miesto na parkovanie neplatí v prípade konania nejakého podujatia
Služby
V rámci areálu miniskanzenu okrem cirkevnej a pútnickej vybavenosti (kaplnky, spovedelnice, spoločenskej miestnosti, ubytovania) nájdete:
- Bufet
- Posedenie na terase
- Kávomat na kávu aj horúcu čokoládu
- Predajný automat na drobné pochutiny
- WC (za poplatok)
Nocľah
Link na Google mapu.
Keďže v Ľutine sme spať nechceli, vyrazili sme na cestu ďalej. V rámci posádky som bol jediný dospelý a tma už bola na spadnutie takže hľadanie miesta na spanie bolo komplikovanejšie… nakoniec sme sa rozhodli, že pôjdeme spať priamo pod Spišský hrad. Aspoň ráno budeme priamo na mieste a nebude problém s parkovaním. Nocovali sme priamo na parkovisku pod Spišským hradom. Keďže je z parkoviska výhľad na vysvietený hrad a aj okolie tak na parkovisko prichádzali za romantikou aj osobné autá a sem tam aj mládež na stretko s hudbou z auta. Našťastie bolo vonku chladno cca okolo 0 oC tak sa mládež dlho nezdržala. Okrem nás tam parkovalo ešte pár ďalších obytných aut.
- nocovali sme na parkovisku pod Spišským hradom
- prišli sme už po záverečných hodinách takže na parkovisku bolo miesto
- parkovisko je bezplatné (r. 2022)
- žiadne WC ani voda, či elektrina
- cez deň sa parkovisko zaplnilo, takže ideálne je zaparkovať tak aby bol pohodlný výjazd
Spišský hrad
Link na Google mapu.
V nadmorskej výške 634 m, na vápencovej skale prevyšujúcej okolitý terén o 200 m, vládne Spišskej kotline jedna z najcennejších pamiatok Spiša, národná kultúrna pamiatka Spišský hrad. Je nielen dokladom vývoja architektúry u nás od 12. do 18. storočia, ale svojou rozlohou prevyšujúcou 4 hektáre (presne 41 426 m2) sa považuje za jeden z najväčších hradných komplexov strednej Európy.
Ako to u nás býva, kým sa ráno deti zobudili, dali sme raňajky a vychystali sa bolo 9.30 hod. V aute sa im spí ako v bavlnke a so zatiahnutými roletami by spali hádam aj do 12:00hod. Takže pol krátkej prechádzke sme boli pri vstupnej bráne do hradu cca o 10.00.
Prešli sme si hornú časť hradu aj s výstupom na vežu. Vstup na vežu je spoplatnený navyše a priplatiť si musíte pri kúpe vstupenky. Ale výhľad je naozaj pekný. V rámci horného hradu je aj mučiareň. Mučiarne sú miesta, ktoré deťom ukazujem najradšej, potom sú aspoň chvíľku poslušnejšie…. Po prehliadke horného hradu sme si na nádvorí hradu dali horúcu čokoládu so šľahačkou a trochu si oddýchli. Na nádvorí sú aj toalety.
Ja mám slabosť pre dolné nádvorie je to pre mňa taká pekná prechádzka po hradbách a kŕmenie sysľov a prípadne piknik na tráve. Áno, ak máte šťastie zahliadnete na dolnom nádvorí aj svište, ale väčšinou keď tam nie je veľa návštevníkov. Takže opäť raz je lepšie ísť mimo hlavnú sezónu či podujatia.
Highlights
- výhľad z hradnej veže
- možné nočné vstupy (informujte sa vopred)
- sysľe na dolnom nádvorí (mimo sezóny)
- mučiareň a hradná kuchyňa
Parkovanie
- Parkovisko na Google mape
- bezplatné
- parkovisko sa doobeda rýchlo zaplní
- žiadne WC či voda
- na parkovisku zvykne byť obsluha, ktorá vás usmerní
- cca 15-20 min pešo k hradu
Info
- info, ceny vstupov a otváracie hodiny tu http://www.spisskyhrad.sk/ (prehľadnejšie) alebo tu na stránke múzea
- v lete bývajú na hrade rôzne podujatia. viac info na tomto linku
- do hradu sa dá dostať aj od Spišského podhradia
- na hrade WC, bufet
Skalné mesto Dreveník
Link na Google mapu.
Keď sme sa vrátili z Hradu, deti už boli dosť hladné, tak sme si na parkovisku uvarili obed a zvažovali čo ďalej. Našli sme neďaleko miesto s názvom Skalné mesto… to sme si nemohli nechať ujsť.
Skalné mesto Dreveník, čo sú v podstate rôzné skalné útvary na jednom mieste, má dĺžku približne 2 kilometre. Samotný komplex sa rozdeľuje na dve základné skalné mestá – Peklo a Raj. Už názvy vypovedajú o charaktere jednotlivých skalných miest. Peklo je pochmúrna spleť úzkych skalných chodieb, ktoré zvierajú až 40 metrov vysoké steny. Naopak Raj je tvorený rozmanitými vežičkami.
Môžete tu vidieť skalné steny a bralá, roklinky, na ktorých zvyčajne trénujú horolezci. Pekné miesto na prechádzku aj na šport. Vyhľadávané horolezcami s vhodnými podmienkami aj pre začiatočníkov aj pre pokročilých. Prírodná rezervácia Dreveník je zapísaná na Zozname svetového dedičstva UNESCO.
Nachádza v pešej dostupnosti od parkoviska pod Spišským hradom (cca 20 -30 min) ale je dostupné aj z dediny Hodkovce, kde sa nachádza aj kaštieľ. V kaštieli Hodkovce je domov sociálnych služieb, ale je otvorený aj pre verejnosť, prístupné sú síce len tri miestnosti, počas ktorých Vás sprievodca zoznámi s históriou kaštieľa. Po obhliadke kaštieľa prehliadka pokračuje v kostole s hrobkou majiteľov. V záhrade majú aj minizoo, kde je lama, oslík a ovečky, ktoré môžu deti nakŕmiť.
Highlights
- zaujímavé pozerať horolezcov ako trénujú na bralách
- miesto kde sa dá aj v lete schladiť v tieni
- možnosť si ísť pozrieť kaštieľ v Hodkovciach
- UNESCO pamiatka
Parkovanie
- na parkovisku pod Spišským hradom link na Google mapu
- v Hodkovciach Parkovisko Drevenik zvykne byt plné a je to v podstate parkovanie popri ceste
- V Hodkovciach by sa dalo zaparkovať na tráve pri obratisku autobusov v dedine alebo trosku ďalej pri odbočke na družstvo .
Výlet sme absolvovali obytným autom PLA 440 .